Gerçek Forumcuların Gerçek Mekanı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İlköğretim öğrencilerine tüyolar

2 posters

İlköğretim öğrencilerine tüyolar Empty İlköğretim öğrencilerine tüyolar

Mesaj tarafından ahmettt?? Paz Ekim 28, 2007 9:13 pm

İlköğretim öğrencilerine tüyolar

Veliler, öğrenciler bu habere dikkat! İşte 25 soruda en iyi liselerde okumanın yolları...

28.10.2007 18:10

İlköğretim öğrencilerine tüyolar SinifokulogrenciMEB, 2008-Haziran'da son kez yapılacak OKS’nin yerine geçecek Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin içeriğini anlatan bir kitapçık hazırladı. İşte 25 soruda yeni sistemin ayrıntıları:

Yeni sistemin anlatıldığı kitap, eğitimci, veli ve öğrencilerin sorularına açıklık getirdi. İşte 25 soruda yeni sistemin tüm ayrıntıları....

1-OKS neden kaldırıldı?

OKS’de sorular, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerini kapsamakta, yıl boyunca öğretim görülen diğer dersler kapsam dışındaydı. Öğrenciler sadece belirli derslere yönelip, sosyal aktivitelerden uzak kalıyordu.

2- OKS’nin olumsuzlukları nedir?

Öğrenci başarısının 120 dakikalık ve telafisi olmayan bir sınavla ölçülmesi, öğrencilerimizde ve velilerde kaygı, stres, gerilim, tek hedefe kilitlenme olumsuz tutumları berberinde getirdi. Bu süreç, okul içi performansı azaltıp disiplini olumsuz etkiledi.

3- OGES nedir?

İlköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin yıllara yayılan seviye ve performans ölçümüyle alacakları puanlara göre, ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmelerini esas alan Seviye Belirleme Sınavı (SBS), Yılsonu Başarı Puanı (YBP), Davranış Puanı (DP) olmak üzere üç ana unsura dayanan Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES)’dir.

4- OGES tam olarak ne zaman işlerlik kazanacak?

2009-2010 eğitim öğretim yılında.

5- OGES dershanelere yönelimi artıracak mı?

Hayır. Sistemin unsurlarından sadece biri olan SBS, öğrencinin derste gördüğü konulardan temel düzeyde ve zor olmayan sorulardan oluşmakta.

6- SBS, zorunlu bir sınav mı?

Değil. Ancak; merkezi sistemle öğrenci alan okullara yerleştirmede puana etkisi var.

7- SBS, hangi sınıflarda yapılacak?

21 Haziran 2008’de 6. sınıflara, 22 Haziran 2008’de 7’nci sınıflara, 2008-2009 öğretim yılında ise 6, 7 ve 8’inci sınıflara.

8- Özel eğitime muhtaç öğrenciler SBS’ye girecek mi?

Evet, çünkü bu sistem öğrencinin tüm özelliklerini dikkate alarak ortaöğretime bir yönlendirme yapmayı hedeflemekte.

9- Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) nedir?

İlköğretimin 6, 7 ve 8’inci sınıflarda, öğrencinin o yıl derslerden aldığı yıl sonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen ağırlıklı puan toplamının, haftalık ders saatine bölümü ile hesaplanan puan.

10 - YBP nasıl hesaplanacak?

Öğrencinin, öğretim sürecinde elde ettiği kazanımları 100 tam puan üzerinden verilecek. Puanlama daha sonra 500 tam puana dönüştürülerek YBP hesaplanacak. Hesaba tüm dersler (Resim, müzik vd) katılacak.

11 - Davranış Puanı (DP) nedir?

İlköğretim okullarında; öğrencilerin tavır, davranış ve yetenekleri ile ilgili olarak belirlenen kriterlere göre öğretmenlerin ayrı ayrı verecekleri puanların aritmetik ortalamasından sistemce otomatik elde edilen puandır.

12- DP hesaplanırken objektiflik sağlanabilecek mi?

Birden çok öğretmenin katılımı zorunlu olduğundan subjektif değerlendirmeler olmayacak.

13 - DP nasıl hesaplanacak?

6, 7 ve 8’inci sınıflarda öğrencinin davranışlar ile yönlendirme yönergesinin verileri dikkate alınarak yapılan değerlendirmelere göre sistem tarafından otomatik olarak belirlenecek.

14- Sınıf Puanı (SP) nedir?

İlköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıflar için SBS Puanı (% 70), YBP (%25) ile DP (% 5) etkiyle her 3 puan türü için üç yılda ayrı ayrı hesaplanacak puan.

15 - OYP nedir?

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı. 6’ncı sınıf puanı (SP 6) % 25, 7’nci sınıf puanı (SP 7) % 35 ve 8’inci sınıf puanının (SP Cool % 40 oranında hesaplanmasıyla elde edilen puan.

16- SBS’ye girmeyen öğrencinin OYP’si nasıl hesaplanacak?

Sınava girmediği yılın en düşük SBS puanı alınarak hesaplanacak.

17 - SBS’de testlerinin ağırlık katsayıları ne olacak?

SBS’de Türkçe 4, Matematik 4, Fen Bilgisi 3, Sosyal 3, Yabancı Dil 1 olacak.

18 - SBS’de soruların içeriği nedir?

Okulda sunulan eğitim ve öğretime dayalı olarak hazırlanacak. Sorular, öğrencinin öğrenim gördüğü yıla ait olacak ve geçmiş yılları kapsamayacak.

19 - SBS’de soru sorulacak dersler hangileri?

Türkçe, Matematik, Fen ve Tek., Sosyal Bil., Yabancı Dil, Din Kült. ve Ahlak Bilgisi.

20- SBS’de soru sayısı ne olacak?

6’ncı sınıflarda 80, 7’nci sınıflarda 90, 8’inci sınıflarda 100 (2009 yılından sonra) soru sorulması düşünülmekte.

21- Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?

OYP’ye göre 8’inci sınıfın sonunda tercih başvuruları alınmak suretiyle, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yapılacak.

22-- Bu yıl 7’nci sınıfta olan öğrenciler 2009’da nasıl yerleşecek?

7 ve 8’inci sınıf orta öğretime geçiş puanı ile yerleştirme işlemleri yapılacak. 7’nci sınıf % 40, 8’inci sınıf % 60 oranında hesaplamaya dahil edilecek.

23- SBS’de yabancı dil sorusu özel okul öğrencilerine avantaj

sağlamayacak mı?

Sınavdaki dil sorularının düzeyi ve ağırlık katsayıları düşük. Avantaj sağlamayacak.

24- SBS ve OKS kılavuzlarına nasıl erişilebilecek?

Kılavuzlar, MEB’in internet sitelerinde ileri bir tarihte yayımlanacak.

25- 2008’de özel okullara giriş nasıl olacak?

Bu okullara giriş, kendi kurumlarınca belirlenen usul ve esaslara göre yürütülecek
ahmettt??
ahmettt??
Çırak
Çırak

Erkek
Nerelisin? : istanbul AkcaBuurgaz

İlköğretim öğrencilerine tüyolar Empty Geri: İlköğretim öğrencilerine tüyolar

Mesaj tarafından TEBER Paz Ekim 28, 2007 9:26 pm

eyvallah kuzen
TEBER
TEBER
Admin