45 bin hasta hakkını aradı

Aşağa gitmek

45 bin hasta hakkını aradı

Mesaj tarafından TEBER Bir Çarş. Ekim 24, 2007 5:42 pm


Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerindeki hasta hakları birimlerine Ocak-Ağustos 2007 döneminde toplam 44 bin 987 başvuru yapıldı.

Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerindeki hasta hakları birimlerine Ocak-Ağustos 2007 döneminde toplam 44 bin 987 başvuru yapıldığı, başvurulardan 8 bin 779'unun hasta hakları kurullarında görüşülerek karara bağlandığı, 36 bin 208'inin ise yerinde

Bakanlığa bağlı hasta hakları birimlerine bu yılın ilk 8 ayı içinde toplam 44 bin 987 başvuru yapıldı. Başvurulardan 8 bin 779'u hasta hakları kurullarında görüşülerek karara bağlandı.

Hasta hakları kurullarında görüşülüp karara bağlanan başvurulardan yüzde 54'ü için 'hasta hakları ihlali yok', yüzde 13'ü için 'hasta hakları ihlali var' yönünde karar çıktı. Başvuruların yüzde 6'sı için 'sistemden kaynaklanan sorun', yüzde 4'ü için 'teknik konu', yüzde 3'ü için 'adli konu', yüzde 5'i için 'hazırlık aşamasında', yüzde 3'ü için 'kurulda' ve yüzde 12'si için de 'kapsam dışı' kararı alındı. Başvurulardan 36 bin 208'i ise yerinde çözümlendi.

Hasta hakları birimlerine yapılan başvuruların yüzde 45'i 'hizmetten genel olarak faydalanamamaktan' yakınıyor. Başvuruların yüzde 27'sini 'saygınlık ve rahatlık görememe', yüzde 6'sını 'bilgilendirilmeme', yüzde 1'ini 'başvuru ve dava edememe', yüzde 1'ini 'güvenliğin sağlanamaması', yüzde 1'ini 'mahremiyete uyulmama', yüzde 1'ini 'sağlık personelini seçme' ve yüzde 18'ini de diğer şikayetler oluşturuyor.

Başvurular içinde yüzde 61 oranında hekimler, hekimler içinde de yüzde 37 oranında uzman hekimler hakkında ve yüzde 39 oranında diğer sağlık çalışanları hakkında şikayette bulunuldu.

Başvurular internetle yapılabilir

Sağlık alanındaki yeniliklerle beraber artık hemen hemen bütün hastanelerde 'Hasta Hakları' birimleri mevcut. Hasta hakları birimleri, bütün bu şikayetlerle ilgileniyor ve sorunları yerinde çözümlemeye çalışıyor. Ancak tıbbi zarar ve ticari çıkar gibi durumlarla Disiplin Şubesi ilgileniyor ve durum hukuki boyut kazanıyor. Disiplin Şubesi, olayla ilgili soruşturma başlatarak araştırma ve inceleme süresi sonrasında gerekli cezayı veriyor.

Türkiye genelindeki başvuruların kaydı internet ortamında yapılıyor. Hasta hakkı ihlaline uğrayan vatandaşlar, internetten http://www.saglik.gov.tr/sbhastahaklari/sikayet.aspx adresinden başvuruda bulunabiliyorlar.

_________________
avatar
TEBER
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 739
Yaş : 28
Nerelisin? : Akçaburgaz
Meslek/Hobi : Webmaster/İnternet
Ruh Halin : Her yer Karanlık =/
Kayıt tarihi : 11/10/07

Kullanıcı profilini gör http://gercek.yetkin-forum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz