Gerçek Forumcuların Gerçek Mekanı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'vatan Sevgimize Kimse Dil Uzatamaz'

'vatan Sevgimize Kimse Dil Uzatamaz' Empty 'vatan Sevgimize Kimse Dil Uzatamaz'

Mesaj tarafından TEBER Salı Ekim 23, 2007 8:48 pm

'vatan Sevgimize Kimse Dil Uzatamaz' 28981
LİG TV'nin lokomotif programlarından biri olan Şansal Büyüka ile Dobra Dobra'da teröre lanet okundu. Detaylar bir adım ötede...

LİG TV'nin lokomotif programlarından biri olan Şansal Büyüka ile Dobra Dobra'da teröre lanet okundu. Maraton programında Erman Toroğlu ile beraber hislerimize tercüman olan ve futboldan öte tamamen acımızı dile getiren Şansal Büyüka, neden böyle bir program kararı aldıklarını anlattığı Dobra Dobra'da da duygulu anlar yaşadı.

'VATAN SEVGİMİZE KİMSE DİL UZATAMAZ'

ERCAN TANER: Pazar gününden beri zor saatler yaşıyoruz. Maraton öncesinde normal bir yayın akışımız vardı. Her şey spontane gelişti. Maraton'da değişik bir yayın vardı. İnanılmaz mailler vardı.

ŞANSAL BÜYÜKA: Bu ülkenin bir vatandaşı olarak olaylara ilgiz kalmak mümkün değil. Yüreğimize kor düştü. Pazar sabahı evde oturuyordum. Haberi oğlumdan aldım. Hemen televizyona sarıldım. Televizyona sarıldım. Baktım birşey yok. Internetten öğrenmiş o da. Sabah dünyamız karardı. Maçlara konsantre olamıyorsun. Biz herşeye hazırlandık ama buna kayıtsız kalamazdık. Son Maraton'u yaparken ilk 12 şehitin haberi gelmiş elimiz ayağımız kesilmişti. İster istemez etkileniyorsun. Biz de birşey yapalım ve içimizdeki söyleyelim istedik. Programda futbola konsantre de olamadık. Belki görev ihlal kabul edebilirsiniz ama biz o programı böyle yapmalıydık. Bu ocaklara ne ateşler düştü. Kırıkkale'nin köyü, Afyon'un bir köyü.. Bayrağa toprağa bağımlıyız. Erman dedi ki 'yayın akışını bırakalım gitsin' dedi. Yayına girerken emekli bir asker aradı ve bize bir asker olarak teşekkür ettiğini söyledi. Erman Hoca'ya hep tepki gelirdi ilk defa Erman Hoca'ya gelen mailler birlik sağladı. Adam gönlünden gelenleri bir vatandaş olarak söyledi. Sert ifadeler de kullandı ama başka duygu yok. Bugün entel babından 'Yeter artık' yazanlar var. Siz hangi duygularla yaşıyorsunuz?

Bugün bir spor gazetesinin ekinde 'yeter artık spor programlarında siyaset' diye yazmışlar. Biz bunu doğaçlama yaptık. Sadece stüdyodaki plazmaya bir söz yazdırdık. 'Şehitler vurulunca değil, unutulunca ölürler' dedik. Bizim hazırlığımız buydu. Şimdi orada penaltı mı konuşalım. Rüştü olayı 10 dakika konuşulurdu. Ama yapamadık, konuşamadık. Toplum da bizi eleştirmiyor. Bakıyorsun maçlarda herkes olayı anlatıyor. Ankaraspor maçında bir futbolcu 'maça konsantre olamadım' dedi. Tayfun, 'Futbolculuk hayatımda en coşkulu İstiklal Marşı'nı bugün okudum' dedi. Herkes etkilenecek. Dün Sivas'ı gördük. Lincoln'u gördüm. Başkanları gördüm. Herşeyden önce vatan. Matem havasına girmenin zamanı değil. Bu Ordu neleri halletmiş. Düşmanlarla uğraşıcaz. Bizim vatan sevigimizi kimse yakalayamaz. Bin tane eleştirilecek yönümüz var. Ama bizim vatan sevgimize kimse dilini oynatamaz. Askerlik şubesinin önüne gidenleri görmüyor musun?

'BUNLARI BİLE ELEŞTİREBİLİYORLAR...'

ERCAN TANER: Bülent Uygun'un görüntüleri var?

ŞANSAL BÜYÜKA: Şimdiki gençler Bülent'in asker selamını hatırlamazlar. Ali Şen başkanken Bülent her golünü attıktan sonra tribünlere gider asker selamı yapardı. O zaman terör de yoktu. Bugün ne kadar gerekli olduğunu görüyorsunuz. Asker selamını eleştirenler de var. Bunların eleştirilecek bir yeri yok. Yürekten gelen işler bunlar. Kime zararı var. Uzun zamandan beri bu bütünlüğe ihtiyacımız vardı. Herkes birşeyler yaptı. Lincoln teröre hayır yazılı tshirtle çıktı. 'Bu coşkuyu şova dönüştürüyorsunuz' diyenler var.

ERCAN TANER: 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika'da bazı kanallardan aşırı milliyetçilikle suçlananlar oldu. Onlar hala bu görüntüleri sürdürüyorlar ama ülkede bizim bunları yapmamamızı hala eleştiriyorlar.

ŞANSAL BÜYÜKA: Dışarıdan geldim şimdi. Herkes Türk bayrağı asmış. Her yer gelincik tarlası gibi. Her yerde yürüyüşler var. Buyrun Balili. Musevi bir vatandaş. Türk bayrağını nasıl sallıyorlar görüyorsunuz. Yabancılar da bu ülkelerin duygularına ortak olmalılar. Bu bağlamda Zico'nun söylediklerini çok takdir ettim. Bunu Hollanda'da ve UEFA'nın resmi basın toplantısında söylüyorsun. Lincoln daha yeni gelmiş yaptıklarını biliyorsunuz. Bu his meselesi. Lincoln'un şova ihtiyacı mı var.

'EKSTRA GÜÇ GEREK...'

ERCAN TANER: İlginç bir istatistik var. Liverpool Türkiye'deki maçlarda hiç başarılı olamamış. Hem Galatasaray hem de Trabzonspor karşısında...

ŞANSAL BÜYÜKA: Liverpool bizim takımlara başarılı olamasa bile Şampiyonla Ligi kupasını burada aldı. Bu hafta her zamankinden daha fazla galibiyete ihtiyacımız var. Toplumsal dayanışma açısından. Çarşı'nın açacağı pankartları merakla bekliyorum. En olgun, en iyi ifadeler bulunacaktır. Maçtan önce o tribünleri merakla bekliyordum. Turkcell Süper Lig'de ortaya koyduğun futbol Avrupa için yetmiyor. Ş.Ligi'nde tempon çıtan artacak. Kolay bir maç olmayacak. Ama Beşiktaş'ta iyi bir kadro var. Kale güvenli ellerde değil. Niye? Ciddi sakatlıklar var. 3'ü birden sakat. Oynayan kaleci sakat oynayacak. Savunmada İbrahim Toraman ve Gökhan Zan oynayacaksa geniş alanlar bırakmamalı. Koray'a ihtiyaç olabilir. Delgado ve Ricardinho gibi oyuncular yaratıcılıklarını ortaya koymalı. Liverpool iyi bir takım oyunu oynayan ekip. Bu takıma karşı önce mücadele edeceksin. Ortada bir maç. Beşiktaş kazanırsa sürpriz olmaz. Kaybederse beklenmeyen bir sonuç olmaz. Liverpool Beşiktaş'a Porto maçındaki gibi pozisyon vermez. Ben Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olacağına inanmıyorum ama UEFA'ya gidebilir.

ERCAN TANER: G.Saray Bordeaux ile oynayacak. Ankaraspor karşısında nasıl oynadı?

ŞANSAL BÜYÜKA: Şimdi biz o maçta konsantre olamadık. Havamız kaçtı. tüm futbolcuların bu maça ciddi bir şekilde konsantre olduklarına inanmıyorum. Pazar günü gelen o haber motivasyonu olumsuz etkiledi. G.Saray'ın sahadaki o görüntüsünü ben buna bağlıyorum. G.Saray UEFA'da ilk üçe girecektir. Bu da onu rahatlatacak. G.Saray için Beşiktaş'a söylediklerimizi söyleyebiliriz. Lincoln'un olmaması büyük bir eksiklik. Song'un tecrübesi var. Servet'in arkasına atılan toplara dikkat edilmeli.

'FATİH HOCA BAŞKA İŞLERE KARIŞTI'

ERCAN TANER: Cüneyt Arcayürek'in bir yazısı var. Cumhuriyet Gazetesi'nde yazılan yazılar var. Siz milli takımı eleştiren yazılar da yazdınız. Fatih Terim ile ilgili yazılar yazdınız. Dünden bugüne bir Fatih Terim fotoğrafı çeker misiniz?

ŞANSAL BÜYÜKA: Bir kere Fatih Terim'in hakkını teslim etmek lazım. Tarihimizin en önemli hocalarından birisi. Futbol Federasyonu'nda Fatih Terim'e güven sonsuz. Fatih hoca sonuna kadar devam eder. Sonra oturur konuşulur. Bu konu gündeme bile gelmemeli. Başladığı günden bugüne kadar Fatih hoca herşeyle uğraşmaya başladı. Milli takımların hepsi ona bağlı. Ben Fatih hocanın yerind eolsam sadece A mlli takımına odaklanırım. Fatih hoca başka işlere dadaştı. Motivasyonunda kopukluklar oldu. Fatih hocanın psikolojisi de iyi değil bana göre. Norveç maçı öncesi Fatih hocanın futbolun dışında hiçbirşeyi düşünmemesi lazım. Fatih hoca eskiden böyle şeyler yapmazdı. o günün Fatih Terim'i olsa belki şimdi İletişim Komitesi kurulmasını görse ceketini alıp gidebilirdi. Ama görünen o ki Federasyon ile ciddi bir uzlaşma içerisinde. Ama olmazsa olmaz şart Norveç maçıysa herşey rafa kalklamlı. Ama keşke Fatih Hoca Avrupa Şampiyonluğu'ndan sonra ülke dışına gidişinden sonra keşke Türkiye'ye dönmeseydi. Fatih hocanın her zaman Avrupa'da piyasası olmuştu. O zaman daha çok vardı. Bir Türk takımını UEFA şampiyonu yapmıştı. Menajer sizi büyük takımlara götüremez. Siz kendi başarılarınızla gidersiniz. O bakımdan Milan'dan sonra keşke Avrupa'da devam etseydi. Ama dönüşünde kabul edelimki parıltılı görüntüleri yakalayamadı. 2008 için banko gösterildiğin bir grupta gidememe durumuyla karşılaşmışsınız. Bu kariyerini etkilemez ama sıkıntılı bir döneme sokar. Bunun üstüne en kötü taraf bazı sözlerinin toplumda tepki görmesi.

'SOYUNMA ODASINI CAMİYE ÇEVİRMEYİN'

ERCAN TANER: Futbol tarikat konusunda yazılar yazılmaya başladı. Cüneyt Arcayürek yazdı.
bu yaz hala çok önemli bir kulübümüzün başkanı bana bu tehlikeyi anlattı. Futbolcu isimleri de verdi özel bir sohbette. Ben başarıda inancın ekstra güç olacağına iannıyorum. Soyunma odasını camiye çevirmek olmaz. Herşeyi yerinde yapacaksın. Demekki böyle bir akım var. İnanca sonsuz saygım var. Artık bu işi soyunma odalarına taşımayalım. Barcelona Kulübü'nün stadın içinde ibadet yeri olduğu söylenebilir. Bu da olabilir. Ama soyunma odasında seccadenle ibadetini yapma. Yerinde yap. Herşeyin yeri zamanı çok farklı.

'ÖZERKLİK GELDİ GEVŞEKLİK BAŞLADI'

ERCAN TANER: Her spor alanında geri gidiyoruz gibi geliyor bana?

ŞANSAL BÜYÜKA: Futbolun dışında kalan federasyonların özerkleşmesinin gevşeklik getirdiğine inanıyorum. Devlet otoritesinin bozulduğunu düşünüyorum. Merkezi otorite olsa da farklı şeyler de söylenebilirdi. O da sakıncalı. Devlet yönetimi, bakanlık yönetimi yapılmalı. Devlet otoritesi her zaman iyidir. Bir Süreyya'yı koşturamadık. Bu kadar değerli bir atleti. Halter de başarılar bitti.

ŞANSAL BÜYÜKA: Sivas Manisa maçını izliyorum. Manisa bir yan top kazandı. Ceza alanı içi ana baba günü. Bir saydım içeride 10 Sivaslı var. Toplam 11. Herkes bir adam almış. Manisa da iyi mücadele etti. Sivaslı futbolcular kendilerini topun önüne atıyorlar. Bu mücadele olmasa bu takımla lider olamazsın. Balili Mehmet Yıldız çok önemli bir ikili. Türkiye'nin en önemli hücum ikilisi. olağanüstü anlaşıyorlar. Mehmet Yıldız ayağında inanılmaz top tutuyor. Ayağında biraz daha az top tutsa daha başarılı olur. Sivasspor'a saygı duymak lazım. 17 takım da Sivas gibi yürekten oynasa inanılmaz keyif alırız.Ben maçı bir restaurantta izledim. İnsanlar yemek yemeyi bıraktı. Muhteşem bir maç izlediler. Bu maç derbi değil ama kalabalığı kendine çekti.
TEBER
TEBER
Admin

Erkek
Nerelisin? : Akçaburgaz
Meslek/Hobi : Webmaster/İnternet
Ruh Halin : Her yer Karanlık =/

https://gercek.yetkin-forum.com/