Her yıl 1 milyon kadın meme kanserine yakalanıyor

Aşağa gitmek

Her yıl 1 milyon kadın meme kanserine yakalanıyor

Mesaj tarafından TEBER Bir Salı Ekim 23, 2007 7:29 pm


Medical Park Bursa Hastanesi İç Hastalıklara ve ülkemizde kansere bağlı ölüm nedenleri arasında meme kanserinin kadınlarda 1. sırada olduğunu söyledi.

Bursa'da, sağlık sektörüne yeni açılımlar kazandıran Medical Park Hastanesi, günümüzün en önemli hastalıklarından biri olan Meme kanseri konusunda Nilüfer Yerel Gündem 21 işbirliği ile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Nilüfer Yerel Gündem 21 binasında, 'Her yönüyle meme kanseri' başlıklı gerçekleştirilen seminerde Kadın Çalışma Grubunun meme kanseri konusundaki sorularına cevap veren Demiray, Dünyada her yıl 1 milyon kadına meme kanseri tanısı konmakta olduğunu kaydetti.

İLERİ YAŞ RİSK

ABD’de her 8 kadından 1 tanesinde yaşamı boyunca meme kanserine yakalanabileceğinin hesaplandığını belirten Demiray, 'Kadınların korkulu rüyası meme kanseri, dünyada her yıl bir milyon kadını tehdit etmektedir. 2003 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de görülme sıklığı ise 100 bin kişide 16'dır. Batı ülkelerinde bu oran daha yüksektir. Tüm dünyada Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olarak kabul edilen Ekim ayında birçok sağlık kuruluşu ve sivil toplum örgütleri hastalığı yeniden gündeme getirerek kadınların bilinçlenmesini sağlıyor' dedi. Meme kanserindeki risk faktörlerini yaş, hormonal faktörler, yaşam bicimi ve ailede meme kanserinin olması şeklinde sıralayan Dr. Demiray, 'İleri yaş meme kanseri için bir risk faktörüdür. Yeni tanı konan meme kanserli hastaların yaklaşık %70 'i 50 yaş üzerindedir. Diğer bir deyişle menapoz sonrasındadır. Menapoza giren her kadının yılda en az bir kez konusunda uzman bir hekime başvurması ve mamografi çektirmesi gerekmektedir' diye konuştu. Demiray; 'Kadın olmak meme kanseri için bir risktir' Her kadının özellikle menopozdan sonra beslenmesine dikkat etmesi gerektiğine değinen Demiray, alkol alımının günde 1 bardağı aşmayacak şekilde olması, ideal kilonun korunmasının ve haftada 3-4 saat olmak koşuluyla spor yapmasının meme kanseri riskini yüzde 30 azaltabileceğini kaydetti.

_________________
avatar
TEBER
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 739
Yaş : 28
Nerelisin? : Akçaburgaz
Meslek/Hobi : Webmaster/İnternet
Ruh Halin : Her yer Karanlık =/
Kayıt tarihi : 11/10/07

Kullanıcı profilini gör http://gercek.yetkin-forum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz