LPG'li otomobilde Avrupa 2'incisiyiz

Aşağa gitmek

LPG'li otomobilde Avrupa 2'incisiyiz

Mesaj tarafından TEBER Bir Ptsi Ekim 22, 2007 6:53 pm


Türkiye LPG'li araçlar sınıfında Avrupa ikincisi oldu.

Türkiye'deki araçların yüzde 25'i LPG'li oldu. Benzin tüketimini de sollayan LPG'li otomobiller Türkiye'yi dünya dördüncüsü, Avrupa ikincisi yaptı. İngiltere Kraliçesi bile LPG'li araç kullanıyor.


Dünyanın en çevreci yakıtlarından olan LPG (likit petrol gazı) otogaz Türkiye'de patlama yaşıyor. Türkiye otogaz kullanımında dünyada dürdöncü Avrupa'da ise ikinci oldu. Türkiye otogaz pazarının gelişiminde yeni otogaz dönüşüm sistemlerinin hızla gelişmesi etkili oldu. Yeni nesil LPG dönüşümü olan sıralı enjeksiyon sistemi son dönemde yeni ve lüks araçların da LPG kullanmasının önünü açtı.
Artık trafikte dışarıdan bakıp sahibini benzin istasyonu sandığımız Hummer, Jaguar, Mercedes, BMW gibi lüks otomobil ve cipler bile LPG kullanıyor. 2006'da 1.5 milyon tonun üzerinde otogaz tüketimi gerçekleşen Türkiye'de bu yılın ilk yarısında bile 900 bin tonun üzerinde otogaz tüketildi. Toplam pazar da yıllık olarak 5.5 milyar YTL'lik hacme ulaştı.

Türkiye'nin payı yüzde 8
Türkiye'deki ve dünyadaki LPG piyasasını değerlendiren Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, toplam 6 milyondan fazla aracın dörtte birinin otogaz kullandığını söyledi. Bugün dünya çapında 12 milyondan fazla otogazlı araç ve 42 binden fazla otogaz istasyonu olduğunu anlatan Neyzi, en çok kullanımın Güney Kore, Japonya, Polonya, Avustralya, İngiltere, Meksika, Hollanda ve İtalya'da gerçekleştiğini ifade etti. Neyzi'nin verdiği bilgiye göre otogaz, dünyadaki LPG kullanımının yaklaşık yüzde 8'ine denk geliyor. En yüksek otogaz tüketimi ise yüzde 22'lik oranla dünyada otomobil devi olma yolunda ilerleyen Güney Kore'ye ait. Türkiye ise Japonya ve Polonya'nın ardından yüzde 8'lik oran ile dünyanın en çok otogaz tüketilen dördüncü, Avrupa'nın ise ikinci ülkesi.

Avustralya'da dönüşüm devletten
Birçok ülkenin çevreyi korumak amacıyla otogaz ve diğer alternatif yakıtlara teşvik sağladığını vurgulayan Mehmet Ali Neyzi, 'Dünyada teşvikler öyle bir boyuta ulaşmış durumda ki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in makam araçlarından bazıları dahi otogaza dönüştürülmüş. Çoğu ülkede otogaza hiç ÖTV uygulanmıyor ya da otogazın ÖTV oranı diğer yakıtların yarısı düzeyinde tutuluyor. Örneğin Avustralya, Belçika, Çin, Meksika ve Rusya'da otogazın ÖTV'si sıfır. Biz de hâlâ yeni bir çalışma yok.'
Neyzi'nin verdiği bilgiye göre pek çok Avrupa ülkesi toplu taşıma araçlarını, Asyalılar ise motosikletlerini bile otogaza dönüştürmüş. Öyleki Avustralya'da aracını otogaza dönüştürmek isteyenlere devlet tarafından 2 bin Avustralya Doları ödeniyor. Üstelik dönüşüm masrafı da yaklaşık olarak bu kadar. Yani neredeyse hiç para harcamadan araçlar otogaza dönüştürülebiliyor. Yine Japonya'da devlet, otogaz ve diğer alternatif yakıtların dağıtımı için yeni istasyon kuran şirketlere yatırım harcamalarının yarısını geri ödüyor. Taksilerin yüzde 90'dan fazlasının otogaz kullandığı Japonya ise daha da ileri giderek hava kirliliğinin önemli bir sorun olduğu başkenti Tokyo'da tüm taksilerin otogaz kullanmasını zorunlu kılıyor. İngiltere'de şehir merkezine girmenin paralı olduğu yerlerde LPG'li araçlardan vergi alınmıyor.

Yüzde 35 daha ekonomik
Türkiye'de yaklaşık 1.5 YTL'ye satılan otogaz benzin fiyatının yarısı. Ancak enerji değerleri incelendiğinde, 1 birim benzinin 1.3 birim otogaza denk gelmesi nedeniyle, otogazın benzine göre net ekonomisi, yüzde 35 oluyor. Örneğin, İstanbul ile Ankara arasını katalog değerlerine göre benzinle 250 YTL masrafla giden bir araç, otogaz kullanarak 150 YTL'lik harcama yapıyor.
Çevreci yönüne bakıldığında da benzer bir avantaj sağlıyor. Benzinli Fiat Albea ile yılda 20 bin kilometre yol yapılırken 167 gram karbondioksit (CO2) salınıyor. Otogazda ise bu rakam 159 gram. Yani gazla yılda çevreye 160 kg daha az CO2 salınıyor.

Mustang'e sıralı LPG
Dünyada rekorlar kıran petrol fiyatları ve yeni sistem sıralı enjeksiyon sistemine sahip LPG dönüşümüyle artık lüks otomobiller de otogaz kullanıyor. Dünyanın en büyük LPG dönüşüm şirketlerinden İtalyan Tartarini'nin taktığı LPG'lerin yüzde 40'ından fazlası Lincoln, BMW, Mercedes, Jaguar ve Cadillac gibi lüks otomobil ve cipler. Şirketin LPG dönüşümü yaptığı araçlar arasında 4.6 litrelik motor hacmine sahip 2005 model bir Mustang de var. Yeni sistem LPG sisteminin fiyatı 1500 YTL'den 2500 YTL'ye kadar çıkıyor.

Güvenlik için bunlara dikkat!
Otogaz dönüşümünü yetkili servislerde yaptırılması ve servisinin TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi'nin ve Makine Mühendisleri Odası'ndan alınan yetki belgesinin olup olmadığının sorgulanması gerekiyor.
Motorun ilk çalıştırılması veya stop edilmesi durumunda LPG kokusu duyulabilir, bu normal. Ancak aracın çalışmaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sızıntıya işaret olabilir. Bu durumda, araç servise götürülmeli.
Aslında kokusuz olan LPG, sızıntılar ve kaçakların belirlenmesi için sonradan kokulandırılıyor.
Aracın LPG ile çalıştığını belirten çıkartmalar cama yapıştırılmalı.
Araç, günde iki kez benzinle çalıştırılarak yakıt sisteminin kuru kalması engellenebilir.

Kaynak:Radikal

_________________
avatar
TEBER
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 739
Yaş : 28
Nerelisin? : Akçaburgaz
Meslek/Hobi : Webmaster/İnternet
Ruh Halin : Her yer Karanlık =/
Kayıt tarihi : 11/10/07

Kullanıcı profilini gör http://gercek.yetkin-forum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz