Göz bebeğini takip eden akıllı otomobil...

Aşağa gitmek

Göz bebeğini takip eden akıllı otomobil...

Mesaj tarafından TEBER Bir Çarş. Ekim 17, 2007 9:24 pm

Göz bebeğini takip eden akıllı otomobil...

Ford Otosan mühendisleri göz hareketlerini takip edecek bir sistem üzerinde çalışıyor..

Ford Otosan Ar-Ge bölümü, sürücünün göz bebeğinin hareketlerine göre, sürüş güvenliğini tespit ederek, aracın kontrolünü ele alacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Koç Topluluğunun aylık dergisi ''Bizden Haberler''de, Ford Otosan'ın teknoloji çalışmalarına yer verildi.

Yazıda, Ford Otosan'ın, sürücünün göz bebeğinin hareketlerine göre aracı kontrol edebilen teknoloji gibi geleceğe yönelik pek çok projeye imza attığı belirtildi.

Yakıt Pili Teknolojisi Geliştirme Projesi ile önemli bir başarıya imza atan Ford Otosan'ın Ar-Ge bölümünün, şu sıralar hız verdiği hibrid araç çalışmalarıyla Koç Topluluğuna yeni teknolojiler kazandırma yolunda hızla ilerlediği kaydedildi.

Ford Otosan Ar-Ge Müdürü Murat Yıldırım, Ford Otosan'ın son yıllarda yakaladığı büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamak adına geleceğe hazırlık yaptıklarını belirtti.

Rekabet öncesi işbirliği temelinde, üniversiteler, TÜBİTAK ve yerli şirketler ile konsorsiyumlar kurmak suretiyle ileri teknolojilerle çalıştıklarını ve yarattıkları projeleri yüksek oranda teşviklendirdiklerini ifade eden Yıldırım, proje sonunda elde edilecek fikri ve sınai hakların önemine işaret etti.

GÖZ BEBEĞİNDEN ARAÇ KONTROLÜ

Avrupa Birliği çerçeve programlarında entegre bir projede partner olan Ford Otosan'ın, Ar-Ge Müdürlüğü aracılığı ile yaklaşık dört yıllık dönem içinde, çeşitli büyüklüklerde 40'ın üzerinde projeye imza attığını belirten Yıldırım, bu projelerin temel konularını, geleceğe ait alternatif güç iletim teknolojileri ve sürüş güvenlik teknolojilerinin oluşturduğunu kaydetti.

Sürücünün göz bebeğinin hareketlerine göre, sürüş güvenliğini tespit ederek, aracın kontrolünü ele alacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını da bildiren Yıldırım, bu sistem ile uykulu ya da alkollü sürücülerin kaza yapmasının en aza indirileceğini belirtti.

Çok sayıda partner ile devam eden projenin iki yıldır sürdüğünü ve bu aşamada simülatör çalışmalarına geçildiğini ifade eden Yıldırım, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Japon araştırma kurulu NEDO tarafından da desteklenen projenin iki yıl içinde tamamlanmasının beklendiği kaydetti.


HİBRİD ARAÇLAR

Hibrid araçların önümüzdeki birkaç yıl içinde yaygınlaşacağını ve yüzde 30'lara varan yakıt ekonomisi ve düşük emisyon salınımı ile önümüzdeki 20-30 yıla damgasını vuracağını ifade eden Yıldırım, bu kapsamda Ford Otosan'ın, önce hibrid transit prototipini ürettiğini anımsatarak, bu projeden edindiği tecrübe ile hibrid elektrikli araç bileşenlerinden elektrik motoru, batarya ve elektronik kontrol ünitelerinin de geliştirilmesi ve yerli üretimi için de üç ayrı proje başlattığını bildirdi.

Yıldırım, özellikle Arçelik ile birlikte geliştirdikleri elektrik motorunun çok başarılı olduğunu ifade ederek, bugünlerde seri üretime en yakın ve yerli komponentlerden oluşan 2. faz hibrid transit prototipini geliştirdiklerini, aynı zamanda dünyada ilk örnek olacak hibrid kamyon çalışmalarının da hızla ilerlediğini anlattı.

Böylelikle, Ford Otosan'ın, Türkiye'de hibrid veya elektrikli bir aracı tümüyle yerli olarak tasarlama ve üretme becerisine sahip olmayı amaçladığını belirten Yıldırım, sadece teknoloji geliştirmekle kalmadıklarını, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile birlikte DPT destekli olarak ''Hibrid Araç ve Komponentleri Test Merkezi''ni kurma çalışmalarını yürüttükleri, şu anda inşaat çalışmaları yürüyen merkezin AB tarafından akredite olması için de görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Vay be bravo iyi iş.Yakında otomatik pilot falan olur heralde Smile

_________________
avatar
TEBER
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 739
Yaş : 28
Nerelisin? : Akçaburgaz
Meslek/Hobi : Webmaster/İnternet
Ruh Halin : Her yer Karanlık =/
Kayıt tarihi : 11/10/07

Kullanıcı profilini gör http://gercek.yetkin-forum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz